Prezentacje - wszystkie wpisy

W poprzednich częściach opisałem przygotowania do prezentacji i na co warto zwracać uwagę podczas samego wystąpienia. Dzisiaj pora na garść informacji jak szukać miejsc, gdzie możesz się zgłosić ze swoją prezentacją.

Meetupy

W dużych miastach odbywają się meetupy skupiające użytkowników wszystkich popularnych technologii od Javy i .NETa przez pythona czy frontend do clouda i machine learningu. Najczęściej spotkania odbywają się raz w miesiącu, w środku tygodnia w godzinach wieczornych.

Meetupy to świetne miejsce na rozpoczęcie swojej przygody z prezentacjami. Możesz wybrać taki, który pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami, pochodzić najpierw jako słuchacz i poznać osoby z lokalnej społeczności zajmujące się podobnymi rzeczami. Zawsze start jest łatwiejszy, kiedy jesteś u siebie, a na publiczności rozpoznajesz kilka znajomych twarzy.

Aby zgłosić prezentację na meetup musisz się skontaktować z organizatorem albo użyć specjalnego formularza. Od zgłoszenia do wygłoszenia prezentacji zwykle mijają 2-3 miesiące, ale to zależy od konkretnego meetupu i ilości chętnych.

Jeżeli Ci się spodoba, zawsze możesz zgłosić swoją prezentację gościnnie na meetup w innym mieście. Czasem otrzymasz za to zwrot kosztów dojazdu i noclegu, ale to zależy od konkretnego meetupu i musisz dopytać organizatorów.

Konferencje

Uważa się, że konferencje to trochę wyższa półka od meetupów i aby tam wystąpić najlepiej już mieć trochę doświadczenia. Słuchacze mogą być bardziej wybredni, ponieważ zwykle muszą zapłacić kilkaset złotych za bilety, często dojeżdżają z innych miast, poświęcają cały dzień na konferencję i w każdym slocie mogą mieć kilka ścieżek do wyboru.

Aby wystąpić na konferencji zwykle musisz wziąć udział w Call For Papers (CFP). Czyli innymi słowy musisz wysłać zgłoszenie tematu. Następnie jest ono rozpatrywane przez organizatorów, którzy z nadesłanych propozycji układają agendę. Organizatorzy mogą zadać Ci jakieś dodatkowe pytania, szczególnie jeśli Cię nie znają. CFP zwykle ogłaszane są nawet pół roku przed terminem konferencji.

W formularzu CFP musisz określić temat prezentacji, jej opis i notkę o sobie. Nie oznacza to na szczęście, że już pół roku wcześniej musisz mieć gotową prezentację. Najczęściej abstrakt piszę się dużo wcześniej, a samą prezentację można doszlifować przed konferencją.

Każda konferencja ma swój styl, myśl przewodnią, ścieżki, preferowane tematy i prelegentów. Zgłaszając temat warto wiedzieć, czy trafiamy w tematykę, dlatego polecam zrobić rekonesans. Możesz przejrzeć stronę konferencji, agendę i nagrania z prezentacji z poprzednich lat.

Na konferencjach w Polsce najczęściej prelegenci dostają zwrot kosztów dojazdu i noclegu. Ale jak zwykle – najlepiej dopytać. Tym bardziej, że procedura zwrotu kosztów może być różna.

Informacje organizacyjne są wysyłane przez organizatorów mailowo. Dowiemy się z nich do kiedy musimy dopełnić różne formalności, jaki sprzęt mamy do dyspozycji na sali wykładowej, ułożenie sal, speakers roomy, dodatkowe atrakcje.

Gdzie szukać?

Meetupów najlepiej szukać na meetup.com. Znajdziesz tam całą listę wydarzeń w Twojej okolicy. Najbardziej popularne są JUGi (Java User Group), ale grupy .NETowe, JSowe czy cloudowe też są bardzo popularne. Poza tym meetupy są często organizowane przez organizacje takie jak np. Hackerspace, albo przez firmy.

W tym miejscu muszę oczywiście polecić Gdańsk Embedded Meetup, gdzie jestem jednym z organizatorów:

https://www.meetup.com/pl-PL/Gda%C5%84sk-Embedded-Meetup/

Meetupy o tematyce embedded na pewno odbywają się również w:

Natomiast jeżeli chodzi o konferencję to dobrą bazę wydarzeń w Polsce znajdziesz tutaj:

https://github.com/cezarypiatek/polish-it-conferences/blob/master/2020.md

No i to by było na tyle – powodzenia!

Prezentacje - Nawigacja