Nazywam się Maciek Gajdzica, mieszkam w Gdańsku i zajmuję się zawodowo programowaniem od 2012 roku. Moją specjalizacją są systemy Embedded i pracowałem już między innymi nad:

  • Systemami automatyki budynkowej,
  • Przemysłowymi protokołami komunikacyjnymi (Modbus, Lonworks, BACnet, EtherCAT),
  • Urządzeniami Internet of Things,
  • Systemami dla transportu kolejowego (zgodne z SIL4).

Hobbystycznie zajmuję się również budowaniem robotów. Jestem fanem Agile, Test Driven Development i ruchu Software Craftsmanship, a dobre praktyki w nich zawarte staram się wdrażać w wykonywanych projektach. Branża Embedded nie podąża tak szybko z duchem czasu, więc często nie jest to takie proste.

Nazwa bloga składa się z dwóch członów: uC, co oznacza mikrokontroler oraz gosu, czyli słowo wzięte z języka koreańskiego, które w żargonie graczy (szczególnie w Starcrafta) oznacza osobę posiadającą dużego skilla. Zależy mi, aby materiały tu zawarte były przydatne dla osób mających już pewne doświadczenie w programowaniu uC i pomagały im w drodze do bycia gosu w tej dziedzinie. W internecie nie ma zbyt wiele materiałów na ten temat poza tutorialami dla zupełnie początkujących, szczególnie w języku polskim. Postaram się więc wypełnić tę lukę.