Podsumowanie roku 2017

Koniec roku to czas, kiedy wszyscy piszą podsumowania, więc pora i na mnie. Ten rok upłynął mi pod znakiem otwierania się na świat. Postanowiłem ze swoimi przemyśleniami wyjść do szerszej publiczności, a także zacząłem bardziej interesować się, co mają do powiedzenia inni.

 

Blog

Do założenia bloga zbierałem się bardzo długo. Czytałem o tworzeniu tekstów, o wordpressie, o domenach. Wymyślałem różne koncepcje, a nawet miałem kilka wpisów do szuflady. Po prostu robiłem wszystko poza samym blogowaniem. Nie wiem, czy w końcu by powstał, gdyby nie moja mama, która na początku roku założyła swój blog, gdzie pisała o gotowaniu. To mi wjechało na ambicję i po kilku dniach miałem już swój. Pierwszy wpis opublikowałem 10 stycznia.
Blogowanie niesamowicie mi się spodobało i to jest już artykuł numer 79, co uważam za niesamowity wynik. Średnia z całego roku to 1.5 artykułu na tydzień. W dodatku nie są to jakieś krótkie wpisy, tylko teksty mające średnio po 800 słów.  Blogowanie bardzo pomaga mi w zdobywaniu i utrwalaniu wiedzy. Zanim coś napiszę, muszę wszystko dokładnie sprawdzić i dobrze zrozumieć. A za jakiś czas mogę po prostu przeczytać swój wpis i przypomnieć sobie teorię, czy problemy na jakie trafiłem.

I jeszcze garść statystyk. Przez cały rok strona zaliczyła prawie 10 tysięcy odwiedzin.

Zdecydowana większość tych odwiedzin przypada na drugą połowę roku.

Lista najpopularniejszych wpisów natomiast wygląda tak:

Daj Się Poznać

Pierwsza połowa roku upłynęła pod znakiem konkursu Daj Się Poznać. Chodziło o to, żeby przez 3 miesiące zamieszczać na blogu po 2 wpisy tygodniowo i rozwijać własny projekt open source. Wszystkie moje wpisy dotyczące DSP2017 można znaleźć tutaj.

To dzięki DSP doszedłem do wprawy w pisaniu tekstów i dbaniu o regularne publikowanie nowych treści. Przy okazji ostro ruszyłem z projektem robota Micromouse (o którym w dalszej części). Dzięki konkursowi zacząłem interesować się społecznością – przeglądałem blogi, youtube, podcasty. Założyłem również Twittera, który jest po prostu idealnym źródłem nowinek z branży.

Po trzech miesiącach, kiedy konkurs się skończył spotkało mnie wielkie zaskoczenie. W głosowaniu uczestników awansowałem do ścisłego finału i ostatcznie zająłem 12 miejsce i dostałem wyróżnienie od jednego ze sponsorów – firmy Ivanti. Pojechałem na galę finałową i była to pierwsza konferencja programistyczna na jakiej byłem. Szczególne wrażenie zrobili na mnie uczestnicy, którzy zdecydowali się wystąpić przed publicznością. Też tak chciałem i w dalszej części roku zacząłem realizować ten cel.

Szkolenia, konferencje, eventy

Już miesiąc po gali DSP poprowadziłem w firmie swoje pierwsze szkolenie na temat TDD w systemach Embedded. Do niego też się zabierałem bardzo długo. Wiedziałem, że mam w tym temacie doświadczenie, którym warto się podzielić. Jednak dopiero dzięki impulsowi jakie dało DSP zebrałem się i je przygotowałem. Łącznie poprowadziłem trzy takie szkolenia, a na bazie części materiałów zrobiłem serię artykułów, z której jestem bardzo zadowolony. Oczywiście temat w żadnym wypadku nie jest wyczerpany. Mam wiele pomysłów na rozwinięcie, ale znowu nie mogę się zmobilizować.

Poza szkoleniem prowadziłem również prezentację na firmowej grupie Agile o technicznych aspektach wspomagających zwinne prowadzenie projektów. Było więc o Continuous Integration, Testach, czy Pair Programming. Bycie prelegentem bardzo mi się spodobało i na pewno będę chciał częściej występować.
Brałem również udział w kilku konferencjach i szkoleniach jako uczestnik. Pojechałem do Wrocławia na code::dive, na DataMass w Gdańsku poszedłem na warsztaty z R, w firmie brałem udział w świetnym szkoleniu z roli Scrum Mastera. Ostatnio odwiedziłem również Hackerspace i wystartowałem w hackathonie.

Robot Micromouse

Przez cały rok systematycznie rozwijałem swojego robota. Przez ten czas przebył on drogę od wcześniejszych nieudanych doświadczeń i koncepcji rozrysowanych na kartkach do jeżdżącego robota dokładnie sterującego silnikami i potrafiącego precyzyjnie określić swoje położenie w przestrzeni. Przy okazji opisywania robota mogłem poruszyć ciekawe i trudne tematy takie jak regulator obrotów silnika, czy Filtry Kalmana. Ostatnio nawet pojawiła się możliwość wykorzystania algorytmów użytych w robocie do innego projektu korzystającego z chmury i machine learning, więc jest nawet szansa, że na bazie tego projektu powstanie kiedyś komercyjne rozwiązanie.

Sukces projektu w pracy

 W pracy również było ciekawie. Sukcesem zakończył się projekt nad którym pracowałem przez ostatnie 2 lata. Był to najdłuższy projekt w jakim brałem do tej pory udział. Efektem ma być system do obsługi ruchu pociągów. Na bazie doświadczeń zdobytych w tym projekcie napisałem dwa artykuły o systemach bezpieczeństwa, które pokazują aspekty programowania niespotykane w standardowych aplikacjach (1 i 2).

Na zakończenie

Jestem niesamowicie zadowolony z tego co osiągnąłem w tym roku. Nie spodziewałem się, że uda się tyle zrobić tyle ciekawych rzeczy. Przy okazji dzięki wejściu w programistyczną społeczność czuję, że podniosłem swoje umiejętności oraz zyskałem lepsze zrozumienie wielu aspektów. To był dobry rok, może nawet najlepszy. Ciekawe co przyniesie kolejny.

Podobał się artykuł? Zapisz się na newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o nowościach na blogu, ciekawe materiały oraz informacje marketingowe. W prezencie otrzymasz również dokument "Jak zwiększyć jakość kodu w projektach embedded? - darmowe narzędzia".

2 Comments

  1. Zdecydowanie jeden z najlepszych blogów, które poznałem dzięki DSP. Oby tak dalej. Trzymam kciuki!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2021 ucgosu.pl

Theme by Anders NorénUp ↑