Podsumowanie roku 2017

Koniec roku to czas, kiedy wszyscy piszą podsumowania, więc pora i na mnie. Ten rok upłynął mi pod znakiem otwierania się na świat. Postanowiłem ze swoimi przemyśleniami wyjść do szerszej publiczności, a także zacząłem bardziej interesować się, co mają do powiedzenia inni.

 

Blog

Do założenia bloga zbierałem się bardzo długo. Czytałem o tworzeniu tekstów, o wordpressie, o domenach. Wymyślałem różne koncepcje, a nawet miałem kilka wpisów do szuflady. Po prostu robiłem wszystko poza samym blogowaniem. Nie wiem, czy w końcu by powstał, gdyby nie moja mama, która na początku roku założyła swój blog, gdzie pisała o gotowaniu. To mi wjechało na ambicję i po kilku dniach miałem już swój. Pierwszy wpis opublikowałem 10 stycznia.
Blogowanie niesamowicie mi się spodobało i to jest już artykuł numer 79, co uważam za niesamowity wynik. Średnia z całego roku to 1.5 artykułu na tydzień. W dodatku nie są to jakieś krótkie wpisy, tylko teksty mające średnio po 800 słów.  Blogowanie bardzo pomaga mi w zdobywaniu i utrwalaniu wiedzy. Zanim coś napiszę, muszę wszystko dokładnie sprawdzić i dobrze zrozumieć. A za jakiś czas mogę po prostu przeczytać swój wpis i przypomnieć sobie teorię, czy problemy na jakie trafiłem.

I jeszcze garść statystyk. Przez cały rok strona zaliczyła prawie 10 tysięcy odwiedzin.

Zdecydowana większość tych odwiedzin przypada na drugą połowę roku.

Lista najpopularniejszych wpisów natomiast wygląda tak:

Daj Się Poznać

Pierwsza połowa roku upłynęła pod znakiem konkursu Daj Się Poznać. Chodziło o to, żeby przez 3 miesiące zamieszczać na blogu po 2 wpisy tygodniowo i rozwijać własny projekt open source. Wszystkie moje wpisy dotyczące DSP2017 można znaleźć tutaj.

To dzięki DSP doszedłem do wprawy w pisaniu tekstów i dbaniu o regularne publikowanie nowych treści. Przy okazji ostro ruszyłem z projektem robota Micromouse (o którym w dalszej części). Dzięki konkursowi zacząłem interesować się społecznością – przeglądałem blogi, youtube, podcasty. Założyłem również Twittera, który jest po prostu idealnym źródłem nowinek z branży.

Po trzech miesiącach, kiedy konkurs się skończył spotkało mnie wielkie zaskoczenie. W głosowaniu uczestników awansowałem do ścisłego finału i ostatcznie zająłem 12 miejsce i dostałem wyróżnienie od jednego ze sponsorów – firmy Ivanti. Pojechałem na galę finałową i była to pierwsza konferencja programistyczna na jakiej byłem. Szczególne wrażenie zrobili na mnie uczestnicy, którzy zdecydowali się wystąpić przed publicznością. Też tak chciałem i w dalszej części roku zacząłem realizować ten cel.

Szkolenia, konferencje, eventy

Już miesiąc po gali DSP poprowadziłem w firmie swoje pierwsze szkolenie na temat TDD w systemach Embedded. Do niego też się zabierałem bardzo długo. Wiedziałem, że mam w tym temacie doświadczenie, którym warto się podzielić. Jednak dopiero dzięki impulsowi jakie dało DSP zebrałem się i je przygotowałem. Łącznie poprowadziłem trzy takie szkolenia, a na bazie części materiałów zrobiłem serię artykułów, z której jestem bardzo zadowolony. Oczywiście temat w żadnym wypadku nie jest wyczerpany. Mam wiele pomysłów na rozwinięcie, ale znowu nie mogę się zmobilizować.

Poza szkoleniem prowadziłem również prezentację na firmowej grupie Agile o technicznych aspektach wspomagających zwinne prowadzenie projektów. Było więc o Continuous Integration, Testach, czy Pair Programming. Bycie prelegentem bardzo mi się spodobało i na pewno będę chciał częściej występować.
Brałem również udział w kilku konferencjach i szkoleniach jako uczestnik. Pojechałem do Wrocławia na code::dive, na DataMass w Gdańsku poszedłem na warsztaty z R, w firmie brałem udział w świetnym szkoleniu z roli Scrum Mastera. Ostatnio odwiedziłem również Hackerspace i wystartowałem w hackathonie.

Robot Micromouse

Przez cały rok systematycznie rozwijałem swojego robota. Przez ten czas przebył on drogę od wcześniejszych nieudanych doświadczeń i koncepcji rozrysowanych na kartkach do jeżdżącego robota dokładnie sterującego silnikami i potrafiącego precyzyjnie określić swoje położenie w przestrzeni. Przy okazji opisywania robota mogłem poruszyć ciekawe i trudne tematy takie jak regulator obrotów silnika, czy Filtry Kalmana. Ostatnio nawet pojawiła się możliwość wykorzystania algorytmów użytych w robocie do innego projektu korzystającego z chmury i machine learning, więc jest nawet szansa, że na bazie tego projektu powstanie kiedyś komercyjne rozwiązanie.

Sukces projektu w pracy

 W pracy również było ciekawie. Sukcesem zakończył się projekt nad którym pracowałem przez ostatnie 2 lata. Był to najdłuższy projekt w jakim brałem do tej pory udział. Efektem ma być system do obsługi ruchu pociągów. Na bazie doświadczeń zdobytych w tym projekcie napisałem dwa artykuły o systemach bezpieczeństwa, które pokazują aspekty programowania niespotykane w standardowych aplikacjach (1 i 2).

Na zakończenie

Jestem niesamowicie zadowolony z tego co osiągnąłem w tym roku. Nie spodziewałem się, że uda się tyle zrobić tyle ciekawych rzeczy. Przy okazji dzięki wejściu w programistyczną społeczność czuję, że podniosłem swoje umiejętności oraz zyskałem lepsze zrozumienie wielu aspektów. To był dobry rok, może nawet najlepszy. Ciekawe co przyniesie kolejny.

2 Comments

  1. Zdecydowanie jeden z najlepszych blogów, które poznałem dzięki DSP. Oby tak dalej. Trzymam kciuki!

1 Pingback

  1. Pingback: Podsumowanie roku 2021 - ucgosu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *