Okres świąteczno – noworoczny to czas na podsumowania, zapraszam więc do mojego przeglądu najważniejszych wydarzeń kończącego się roku.

Konferencje

Największym wydarzeniem dla mnie w tym roku był występ na Programistoku z prezentacją o systemach safety-critical. Na sali było około 400 osób, a wcześniej prezentowałem przed maksymalnie kilkudziesięcioma. Więcej o Programistoku można przeczytać w relacji:

Poza tym prezentowałem jeszcze kilka dni wcześniej na 4Developers Gdańsk. Byłem też na Code::dive i Robotech jako słuchacz. Byłem również aktywny jako trener – w ciągu roku trzy razy przeprowadziłem szkolenie o Test Driven Development w systemach embedded.

Podcast

Kolejnym ważnym wydarzeniem był dla mnie występ w podcaście „Ja, programista” u Grzegorza Kotfisa, gdzie przez półtora godziny rozmawialiśmy o systemach embedded:

Hackaton

Tak się składa, że wszystkie najważniejsze wydarzenia zgrupowały się w drugiej połowie roku. Do takich zallicza się również udział w NASA Space Apps Challenge, gdzie z ekipą z Solwitu robiliśmy łazika marsjańskiego. Aktualnie projekt jest dalej rozwijany, w grudniu trochę nad nim siedziałem. Jak dobrze pójdzie to w przyszłym roku możecie się spodziewać wielu materiałów o tym robocie i o ROSie. Więcej o robocie w odpowiednim wpisie:

Blog

W tym roku ukazało się 58 wpisów (licząc razem z tym). W zeszłym było to 79, tak więc trochę mniej, ale ważniejsza jest jakość. Na dłuższą metę nie jestem w stanie publikować 2 razy na tydzień. Doszło za to trochę krótszych wpisów na grupie FB. Niedawno otworzyłem również newsletter, gdzie także będę wrzucał materiały i krótsze przemyślenia z których nie złożę pełnego wpisu na bloga.

Największym przedsięwzięciem była w tym roku seria o systemach Safety-critical robiona na podstawie materiałów z prezentacji.

Statystyki wyświetleń bloga prezentują się następująco:

Widać więc ogromny wzrost od zeszłego roku. Po części wynika to z promocji w kilku miejscach – na Forbocie, Wykopie, czy na grupach FB. Może nie była to jakaś wielka akcja, ale na pewno dotarła do paru nowych czytelników. Dużo więcej osób też wchodzi na stronę na co dzień bez żadnych akcji promocyjnych i to najbardziej cieszy.

Prywatnie

Moje osobiste cele na 2018 koncentrowały się na zdrowiu. Chciałem schudnąć 10 kg i przejechać na rowerze 2000 km. Jednak już w połowie roku zdałem sobie sprawę, że te cele były za małe i spokojnie je zrealizuję. Na rowerze ostatecznie przejechałem 2400 km, a waga niestety z przyjściem zimy z powrotem zaczęła rosnąć i skończyło się na 9 kg (a było już 13). Poza tym jak co roku byłem na Woodstocku (relacja), w pracy zmieniłem projekt i przeczytałem około 20 książek – głównie technicznych.

Mam poczucie, że w tym roku wykonałem ogromny krok naprzód na wielu płaszczyznach, oby kolejny był jeszcze lepszy!