Zmiany na blogu

W ostatnim czasie blog przechodzi zmiany. Duża część z nich nie rzuca się w oczy. Między innymi poprawiłem bezpieczeństwo, przyspieszyłem wczytywanie strony, zainstalowałem nowe pluginy, zacząłem ułatwiać dostęp do najważniejszych wpisów, a nawet zwiększyłem aktywność na fejsie. We wpisie pada trochę nazw pluginów do WordPressa, więc jeżeli też prowadzisz własnego bloga, mogą Ci się również przydać.

Lista zmian jest dosyć długa. Dlatego dla ułatwienia nawigacji dodałem spis treści.

Certyfikat SSL

Miałem go wprowadzić już dawno temu, ale ciągle odkładałem. W końcu jednak się udało i od teraz już nie będzie można tak prosto czytać postów w Wiresharku 😀 Aby WordPress domyślnie używał https użyłem pluginu Really Simple SSL. Działanie jest zgodne z nazwą, wystarczy jedno kliknięcie i strona jest dostosowana.

Backupy

Trochę wstyd się przyznać, że dopiero teraz ogarnąłem sensowne backupy. Do tej pory miałem tylko to co zapewniał hosting. Na początku nie chciało mi się zgłębiać tematu. Nie wiedziałem, czy mi się nie znudzi po kilku miesiącach, a to zawsze dodatkowa trudność odciągająca od pisania. Po półtora roku działania bloga jednak już wypadałoby coś mieć. Używam wtyczki UpdraftPlus, która umożliwia backupy na Dropbox, Google Drive, AWS, a nawet własną chmurę. Od teraz nie będę musiał drżeć za każdym razem, kiedy aktualizuję pluginy 😀

Security Plugin

Dla zwiększenia bezpieczeństwa strony użyłem pluginu Sucuri Security, który między innymi sprawdza, czy oryginalne pliki WordPressa były zmienione, czy odpalają się jakieś złośliwe JavaScripty, monitoruje nieudane loginy itp.

Cacheowanie

Dzięki pluginowi WP Super Cache strona ładuje się szybciej. Nawet mimo przejścia na SSL (kto kiedyś stawiał webserwer na STM32, ten doceni :D).

Łączenie postów w serie

Do zarządzania seriami postów używam pluginu Organize Series. Pozwala on między innymi dodać listę postów z serii i łatwą nawigację do kolejnych części. Efekty można zobaczyć na przykładzie tego wpisu. Na walkę z nim straciłem chyba najwięcej czasu. Z efektu jestem w miarę zadowolony, chociaż kilku opcji mi brakuje. Listę postów można umieścić praktycznie tylko na samym początku wpisu. Umieszczenie jej po wprowadzeniu, jak na przykład tutaj, jest możliwe tylko z płatnym addonem. Nie mogę też umieszczać listy postów na innych stronach. Tak więc plugin nie jest doskonały, ale praktycznie nie ma alternatywy. Inne podobne mają mniej opcji i nie są nawet aktywnie rozwijane.

Spisy treści

Dzięki pluginowi Easy Table of Contents mogę w postach umieszczać spis treści. Próbkę jego możliwości możecie zobaczyć w tym wpisie. Plugin umożliwia automatyczną konfigurację i wygenerowanie spisów treści do istniejących wcześniej wpisów. Możemy też manualnie zarządzać ustawieniami dla każdego posta.

Łatwiejszy dostęp do treści o TDD

Powstała podstrona TDD Embedded, a na niej linki do najważniejszych artykułów ogólnie o TDD i o TDD Embedded. Same artykuły zostały połączone w serie, aby dodatkowo ułatwić poruszanie się po nich. To początek prac nad lepszym wyeksponowaniem najważniejszych treści. Do tej pory po jakimś czasie wszystko ginęło w archiwum.

Zwiększenie aktywności na Facebooku

Od tygodnia umieszczam na fanpage linki do ciekawych materiałów związanych głównie z embedded, robotyką i safety-critical. Są więc artykuły, linki do githuba, informacje o eventach i raz na jakiś czas śmieszne obrazki. Czasem dodaję do nich jakiś większy komentarz. Dzięki temu będę mógł trochę opróżnić przysłowiową szufladę. Zdążyło zebrać się wiele pomysłów na wpisy, projekty, czy rzeczy do zbadania na które nie miałem czasu. Teraz takie rzeczy będę wypuszczać też na fejsie. Do tej pory można było poczytać na przykład o języku Rust na embedded:

Albo o sondzie kosmicznej na Cortex-M3 robionej przez studentów z Politechniki Warszawskiej z otwartym kodem źródłowym i pełną dokumentacją:

Podsumowanie

Jak widać, pracy przy blogu było całkiem sporo. To jeszcze nie koniec. Dalsze prace będą miały głównie na celu lepsze wyeksponowanie istniejących treści. W końcu mam tu już prawie 120 wpisów! Chcę trochę przeorganizować kategorie postów i dodać więcej podstron na wzór tej o TDD Embedded. Myślę też nad newsletterem. Jeżeli masz jakieś uwagi co do wprowadzonych zmian, albo propozycje kolejnych, daj znać w komentarzu!

1 Comment

  1. dzięki za polecenie przydatnych wtyczek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *