Nie przegap Wakacyjnej Promocji na kursy online!

Przyszły płytki do robota

Dawno nie było nic o postępach prac nad robotem. Pora to zmienić. Tym bardziej, że ostatnio odebrałem gotowe płytki PCB.

Zamówiłem trzy płytki z czarną soldermaską. Za czarny kolor trzeba było dopłacić, ale moim zdaniem było warto, bo dzięki temu robot będzie się lepiej prezentować. Gotowe płytki wyglądają tak:

Pierwsze co zrobiłem po ich otrzymaniu to przedzwonienie wszystkich przelotek miernikiem. Kiedyś już dostałem z Satlandu płytkę z nieprzewodzącą przelotką i straciłem kilka dni zanim znalazłem przyczynę problemu.

Kolejną rzeczą jaką chciałem sprawdzić zanim cokolwiek zacznę lutować jest prześwit pomiędzy płytką a podłożem. W tym celu musiałem zamontować silniki z obejmami. Po zamontowaniu niestety okazało się, że jedno koło nie dotyka podłoża. Jedną z możliwych przyczyn były niedokładności druku 3D. Poza tym otwory na śruby trzeba było dodatkowo wyrobić wkręcając śrubę. Możliwe, że zrobiłem to niedokładnie. Poza tym po zamontowaniu silników i kół, obejma się trochę odkształcała. Jak opisywałem w artykule o mocowaniach silników, źle wymierzyłem części do felgi i musiałem je zeszlifować. W wyniku poszczególne elementy różnią się między sobą. To również mogło powodować, że jedno koło nie dotykało podłoża. Z braku lepszego pomysłu początkowo postanowiłem przywalić robota książkami i zostawić na trochę w nadziei, że części się odkształcą tak, żeby wszystkie koła stykały się z podłożem.

Nie miałem zbyt dużych nadziei związanych z tą metodą i zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosła ona żadnych rezultatów. Postanowiłem więc dokładniej przyjrzeć się wydrukowanym elementom i podmienić je na zapasowe. Nie ważne jakich części używałem, zawsze to samo koło było podniesione.

W końcu udało mi się znaleźć zadowalające rozwiązanie. Śruby, na których kręcą się koła wkręciłem trochę słabiej, dzięki czemu podniesione koło nieco opadło. Prześwit wynosi około 2-3mm, więc jest zgodny z założeniami projektowymi. Aktualnie robot prezentuje się tak:

Lutowaniem płytki pewnie zajmę się dopiero po Świętach. W międzyczasie planuję uporać się w końcu z Travisem.

2 Comments

1 Pingback

  1. Pingback: Lutowanie płytki - ucgosu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *