Nie przegap Wakacyjnej Promocji na kursy online!

Podsumowanie roku 2023

Witam w Nowym Roku. Jak nakazuje tradycja – pora na podsumowanie starego roku i plany na nowy. Ostatni rok upłynął mi pod znakiem delegowania zadań, testowania narzędzi i procesów oraz sprawdzania różnych sposobów tworzenia treści w internecie. Był też nowy kurs online, szkolenie stacjonarne, prezentacja na konferencji, a Gdańsk Embedded Meetup doczekał się nagrań z prezentacji z prawdziwego zdarzenia. Zapraszam do lektury!

Rok w liczbach

Na początek trochę statystyk.

W tym roku:

 • Powstał jeden nowy kurs online – Git w Embedded
 • Poprowadziłem jedno szkolenie stacjonarne
 • Odbyło się 8 spotkań Gdańsk Embedded Meetup
 • Wystąpiłem z prezentacją na konferencji Bitconf
 • Poprowadziłem 15 Live na Youtube
 • … i 4 Live QA dla kursantów (w tym jeden z gościem specjalnym)
 • Na YT ukazały się 4 nowe filmy i jeden short
 • Powstały 3 nowe artykuły na blogu
 • Do tego trochę dłuższych wpisów na socialach
 • Sprzedałem około 500 dostępów do kursów online (z czego ~300 to Git w Embedded)

I moje TOP 3 tegorocznych treści:

Tworzenie tego filmu dało mi wiele radości. Był to również wielki powrót zegara szachowego, który kiedyś robiłem na live, a ostatnio zaniedbałem. A przy okazji Czat GPT to przyszłość i warto wiedzieć, co potrafi (a czego nie).

Pierwszy artykuł na blogu po długiej przerwie. Temat AUTOSARa często się przewijał na YouTube, na socialach, na discordzie. Dlatego postanowiłem zebrać informacje przydatne na początek. Napisałem też o różnych praktycznych problemach przy pracy z AUTOSARem, które nieraz są przemilczane.

Mój pierwszy short na YT. Pojawił się przy okazji promocji „C dla Zaawansowanych”. Tego typu treści najczęściej u mnie rodzą się w bólach (więcej na ten temat w dalszej części wpisu). Ale tutaj wszystko ładnie zagrało zarówno od strony pomysłu, jak i realizacji. Wam się chyba też podobało, bo short wykręcił dobre wyniki.

Wielki powrót artykułów na blogu

Bardzo się cieszę ze wznowienia wpisów na blogu pod koniec roku. Blog był zaniedbany już od dłuższego czasu. I to do tego stopnia, że w pewnym momencie wywaliło się dodawanie i edycja artykułów. Na szczęście udało się wszystko naprawić i mogłem wrócić do pisania artykułów w starym stylu.

Wcześniej przestałem pisać, bo po pierwsze trochę zabrakło weny, a po drugie myślałem, że muszę się skupić na YT, social mediach, czy mailingu. Skoro prowadzę firmę to muszę mieć bardziej profesjonalny marketingowy przekaz, mieć cały proces dotyczący contentu, wybierać tematy na topie itp. W efekcie często treści robiłem na siłę. Wszystko szło dużo wolniej, a niektórych rzeczy nawet nie opublikowałem. Wyszło, że moja mała firma to nie korpo i bez przesady z tymi procesami. Lepiej robić coś nieoptymalnie, ale jednak dokończyć, opublikować i być z tego zadowolonym.

Artykuły też są dużo prostsze do publikacji. Po prostu siadam i piszę. A w przypadku filmów muszę zwracać uwagę na światło, dźwięk, ustawienia nagrywania, montaż. Po prostu jest dużo więcej roboty. No i w artykule mogę się na spokojnie rozpisać, wejść w szczegóły, czy w jakieś dywagacje z pogramicza programowania i filozofii. W filmach na YT czy postach na sociale to się raczej nie sprawdza. Tam trzeba krótko, konkretnie i najlepiej jeszcze z Call To Action.

Dlatego możecie się spodziewać kolejnych artykułów w najbliższym czasie.

Jeżeli chodzi o Live na YT, to było wiele ciekawych odcinków, szczególnie w pierwszej części roku. Mocno weszliśmy w różne niskopoziomowe tematy takie jak testy startupowe, czy wykrywanie przepełnienia stosu. Do tego było kilka live przy okazji promocji na kursy. Możliwe, że projekty, które do tej pory robiłem na live będą częściej się ukazywać w formie zwykłych filmów na YT, gdzie omawiam poszczególne kroki. Jeden taki projekt jest właśnie w przygotowaniu.

Poza tym były też zamknięte Live dla uczestników kursów. W tym roku odbyły się cztery. Tematy to:

 • Współbieżność w Linuxie (z gościem specjalnym Mateuszem Przybyłą)
 • Debugowanie i Trace w GDB
 • Protokoły komunikacyjne
 • Continuous Integration i Jenkins

Tematy są proponowane i wybierane przez Was w ankietach. I szczerze mówiąc przy każdym głosowaniu drżę, bo coraz więcej propozycji dotyczy tematów, z którymi mam małe albo wręcz zerowe doświadczenie. Tutaj udało się znaleźć bardzo fajne rozwiązanie – live z gościem specjalnym. Mateusz jest regularnie prelegentem na naszych meetupach i specjalizuje się właśnie w tematach Linuxowych. Więc fajnie się złożyło. Ale jest cała lista kolejnych tematów, które w końcu pewnie wygrają ankietę np. Yocto czy aktualizacje softu Over The Air i wtedy będę mieć problem :D.

Kursy (online i stacjonarne)

W tym roku wyszedł jeden nowy kurs online – Git w Embedded i jeden kurs stacjonarny – “Techniki programowania niskopoziomowego na procesory z rdzeniem Cortex-M”.

Git w Embedded realizuje dwa założenia – dostarcza najważniejszą wiedzę, żeby w godzinę opanować podstawy i produktywnie pracować w projekcie. A następnie wchodzi w szczegóły i rzeczy specyficzne dla embedded i pozwala nauczyć się wszystkiego od deski do deski. Tworzenie kursu poszło mi bardzo sprawnie i jestem zadowolony z efektu. Ale nic dziwnego, bo to już trzeci kurs i doświadczenie z produkcji poprzednich procentuje. Mam nadzieję, że w tym roku uda się wydać więcej niż jeden kurs w ciągu roku.

Natomiast kurs stacjonarny był dla mnie powrotem po długiej przerwie – od 2019 roku, kiedy szkoliłem z TDD w Embedded. A tutaj przygotowałem od zera nowy temat na czterodniowe szkolenie o asemblerze, linkerze, budowie procesora, rozszerzeniach kompilatora, narzędziach toolchaina, czy co się dzieje przed funkcją main. No może nie do końca od zera, bo jednak temat był wałkowany na większości liveów w tym roku.

Szczególnie zadowolony jestem z zadań praktycznych na STM32, gdzie było dużo pułapek i uczestnicy najpierw w nie wpadali, potem zauważali w czym jest problem i dochodzili do poprawnego rozwiązania. Inna sprawa, że trafiła mi się bardzo dobra grupa, która się szybko uczyła i dobrze sobie radziła nawet przy trudnych zadaniach.

Spodobały mi się szkolenia stacjonarne i w tym roku na pewno będę chciał przeprowadzić więcej. Jeżeli Twoja firma jest zainteresowana szkoleniem z tematów niskopoziomowych – zapraszam do kontaktu. Mogę również przygotować nowy temat. Mam już całą listę pomysłów. Ale jak wiadomo – nic tak nie pomaga w pracy jak deadline.

Gdańsk Embedded Meetup

Meetup po przerwie covidowej ruszył pełną parą i udało się zrealizować cały sezon od października do maja, a po wakacjach ruszyć z kolejnym. Publiczność w dużej mierze składa się ze stałych bywalców. Za każdym razem pojawia się też trochę nowych twarzy.

Zarówno prezentacje jak i dyskusje o samych prezentacjach są na bardzo wysokim poziomie. A w tym roku nawiązaliśmy współpracę ze specem od nagrywania i na meetupowym YouTube można potem obejrzeć nagrania prezentacji w dobrej jakości. Tutaj delegowanie zadań poszło bardzo dobrze (więcej o delegowaniu w dalszej części). Zobaczcie koniecznie nagrania z ostatnich meetupów!

Mamy już bardzo dużo zgłoszeń na kolejne tematy prezentacji. Nie będzie żadnego problemu ze znalezieniem prelegentów do maja. Pojawił się również temat zrobienia większej konferencji Embedded ale na razie zostaniemy jednak przy samych meetupach.

Biznesy

Prowadzę własną firmę już trzy lata. A to oznacza, że wszedłem na pełny ZUS. Do tego jeszcze 2023 był dla mnie pierwszym pełnym rokiem na VAT. Za każdym razem uświadamiam sobie na nowo skalę wyzysku przez państwo (nie tylko mnie, jeżeli jesteś na UoP albo B2B pewnie masz podobnie). W cenie kursu około 50% to są podatki i koszty (ale w zdecydowanej większości podatki).

Ok – narzekanie na państwo odhaczone, pora na pozostałe tematy.

Biznesowo dla mnie ten rok stał pod znakiem delegowania. Miałem w planach różne zmiany dotyczące działania firmy. Docelowo chciałem przekazać część procesów innym osobom, żeby mieć więcej czasu na część merytoryczną. Sprawdzałem też różne narzędzia. Dlatego sprawdzałem wirtualne asystentki, osoby od reklam, copywritingu, social mediów, zacząłem współpracę z prawnikiem i zmieniłem księgowość. Do tego pojawiła się nowa platforma kursowa i nowy sklep.

Wniosek znałem od początku, ale potwierdziłem go na własnej skórze – trudno znaleźć osoby do długofalowej współpracy. Trudno nawet zdefiniować ramy współpracy, oddawać odpowiednie taski, trudno znaleźć balans pomiędzy kontrolą działań i autonomią. Na początku współpraca z nową osobą na pewno nie jest oszczędnością ani czasu ani pieniędzy. To raczej inwestycja, która może się zwrócić z nawiązką, ale jest obarczona ryzykiem straty.

Zwykle moje doświadczenia były takie, że nowe osoby robią jakieś aspekty lepiej, ale z kolei inne kuleją i łącznie wychodzi na zero. A ja spędzam tyle samo (a czasem nawet więcej czasu).

Nie wyrobiłem sobie jeszcze docelowego modelu współpracy. Traktuję ten rok jako naukę na przyszłość. Na pewno zbliżyłem się do celu, na pewno wiem więcej, na pewno mnie to kosztowało trochę pieniędzy. Ale takie życie przedsiębiorcy – będę dalej szukać optymalnych dla siebie rozwiązań.

Częścią eksperymentów z delegowaniem były też różne eksperymenty z promocjami na kursy. Nie robiłem jak w poprzednich latach 2-3 dużych promocji w roku. Zamiast tego większa ilość małych promocji. Dzięki temu miałem więcej okazji sprawdzić nowe osoby i ich pomysły. W efekcie w drugiej połowie roku było tego już chyba za dużo. Ale przynajmniej udało się jednocześnie prowadzić promocję i przygotowywać materiały do kursu stacjonarnego. Także widzę krok naprzód. Niestety mniejszy niż chciałem.

Pod koniec tego maratonu byłem przemęczony. Potrzebowałem też odskoczni. Po części też dlatego w grudniu tak chętnie wziąłem się za pisanie artykułów i za kodzenie.

Muszę się zastanowić jak podejść do tematu w nowym roku. Chcę zbudować dobrze działające procesy. Żeby być w stanie wydawać więcej niż jeden kurs w roku, ogarnąć wszystkie rzeczy związane z promocją, a w międzyczasie tworzyć jeszcze artykuły i filmy na YT. Ważne, żeby to były właśnie procesy i żeby wszystko się nie opierało na tym ile mam aktualnie energii i ile pobocznych tematów mnie odciąga.

Kryzys w IT

Kolejny temat to kryzys IT w roku 2023. Na pewno dało się go odczuć w branży. W rozmowach nieraz słyszałem o trudnościach z szukaniem pracy, zamykaniu projektów, odsyłaniu ludzi na ławkę, cięciu budżetów. Na pewno był to ciężki rok w IT. Szczególnie, że wcześniej wyglądało, że bardzo dobrze odbiliśmy się po pandemii, a tu nagle szok.

To naturalna kolej rzeczy – czasem mamy hossę, a czasem bessę. A bańka w IT rośnie od wielu lat, więc taki chudszy rok musiał kiedyś przyjść. Chociaż patrząc po wynikach gigantów – wydaje mi się, że kolejny rok będzie pod tym względem dużo lepszy. Ale pożyjemy – zobaczymy. Pierwszych odpowiedzi możemy się spodziewać w lutym kiedy duże firmy publikują wyniki finansowe i plany na kolejny rok. A zanim to się rozpropaguje na całą branżę pewnie minie jeszcze trochę czasu.

Pozostałe cele

Powstała już wielka ściana tekstu a jeszcze ani jednym słowem nie zająknąłem się o najważniejszej dla mnie rzeczy. W ostatnim roku udało mi się schudnąć 20 kg. Żeby się pozbyć nadwagi zostało jeszcze parę kilogramów, ale to już z górki. Tutaj wielkie podziękowania dla mojego dietetyka – Michała Pałasza. Jeżeli na liście postanowień noworocznych też masz zbicie wagi, to polecam tego allegrowicza 😀

A przy okazji – nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo zrzucenie kilogramów i lepsza dieta wpływają na energię do pracy. W tym roku byłem dużo bardziej produktywny i nie potrzebowałem aż tyle ładowania baterii, co wcześniej. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma. Ta zmiana jest dużo łatwiejsza do przeprowadzenia i daje szybsze efekty niż delegowanie 😀

Ten rok był dla mnie również bardzo udany szachowo. To już trzeci rok od kiedy wróciłem do bardziej profesjonalnego grania i jeżdżę na turnieje. I po raz pierwszy udało mi się wyjść rankingowo na plus. I to bardzo solidnie. Zyskałem w tym roku jakieś 100 oczek i aktualnie mam ranking 1964. Moim celem krótkoterminowym jest przekroczenie 2000 (mam nadzieję, że uda się dosyć szybko). A na dłuższą metę chciałbym dobić do 2200 i zdobyć tytuł CM (Candidate Master), który uprawnia do gry w Titled Tuesday na chess.comie.

Przy okazji szachy są dla mnie fajnym poligonem sprawdzającym różne sposoby nauki, zdobywania umiejętności, robienia postępów, filozofii pracy. W niektórych aspektach szachiści podchodzą podobnie do podnoszenia umiejętności co programiści, w innych zupełnie inaczej. Ale jedno się nie zmienia – najważniejsza jest samodzielna praca. A wszystkie pomoce naukowe są tylko i aż pomocą. Mogą przyspieszyć, mogą wskazać drogę, ale nie są złotym środkiem i nie zastąpią ciężkiej pracy. W szachach też są sposoby, żeby szybko robić krótkoterminowe wyniki zaniedbując fundamenty, ale to się mści w dłuższym horyzoncie. A może zwracam uwagę na te aspekty, bo są zgodne z moją filozofią. Zarówno w szachach jak i w programowaniu.

Podsumowanie

Rok 2022 był dla mnie niezwykle udany i na 2023 zacząłem z wielkim entuzjazmem. Planowałem wiele zmian i usprawnień. Jednak życie mnie trochę sprowadziło na ziemię. Nie wszystko jest takie proste jak się wydaje, a już na pewno nie prowadzenie biznesu. Ale i tak widzę postęp, dużo rzeczy udało się zmienić na lepsze i w Nowym Roku chcę kontynuować ten trend. Raz szybciej, raz wolniej, ale zawsze do przodu.

Jak już wspominałem – wróciła mi wena do pisania. W efekcie podsumowanie wyszło całkiem spore. Dzięki, że ze mną jesteś i udało Ci się dotrwać do końca. Życzę Ci samych sukcesów w Nowym Roku!

1 Comment

 1. Polecam, w tym roku zacząłem swoją przygodę z systemami wbudowanymi i bardzo wiele się od Pana nauczyłem, super to był rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *